Zabezpieczenie halli i klatek schodowych – jak zapobiec awarii w miejscach, w których pojawia się duża ilość osób? Porady, pomysły, gotowe sposoby

Posted on 06/06/2019 12:39am

Tworząc wieżowiec, biurowiec lub do prostu dłuższy hall trzeba zwrócić szczególną uwagę na okablowanie sfery i doraźną wygodę. Fatalną sprawą jest, gdy nieefektywnie rozłożymy przełącznik schodowy, a nawet gdy przez nieuwagę umieścimy tylko jedną sztukę. Analogiczna sytuacja ma się, gdy chodzi o urządzenia zabezpieczające. W tym wypadku jednak musimy zwrócić uwagę nie na ich ilość, a jakość umiejscowienia.

ospel.pl/pl/katalog/osprzet-podtynkowy/rodzaj/laczniki.html
Puszki hermetyczne dobrze by były ulokowane możliwie w prosto dostępnym i jednocześnie ciężko widocznym miejscu. Dobry rozwiązaniem jest również ulokowanie ich wystarczająco wysoko. Powodem ku owemu działaniu jest zwyczajna skłonność ludzi, do opierania się na tego typu sprzętach, gdy założone są one nisko. A puszki hermetyczne są takim narzędziem, który ma zapobiegać, a nie kusić do niecelowego zniszczenia (mogą być bardzo przydatne). A co, gdy w grę wchodzi przełącznik schodowy?

Tu musimy uważać w domach jednorodzinnych, by odległość pomiędzy jednym a drugim nie była zbyt wielka. Ten znów również musi być łatwo zauważalny i najlepiej w opcji ze stałym światełkiem, by nie trzeba było błądzić po ścianie dłonią i narażać się na brzemienny w skutkach upadek. W wieżowcach zazwyczaj stosuje się przełącznik schodowy okresowy, który po jakimś czasie automatycznie się wyłącza. Dzięki temu oszczędzamy elektryczność, jednak wciąż nie możemy przesadzać z ergonomią. Mało co tak mocno nie irytuje jak chwila, gdy na pewnym odcinku drogi nagle gaśnie światło.W tym momencie jedynym wyjściem jest albo błądzić trzymając się balustrady, albo, gdy wiemy o takiej specyfice sprzętu, od razu po włączeniu światła biec czym prędzej do celu. Jest to solidnie męczące i denerwujące. Może to wydawać się błahym tematem, ale zapewniam, że gdy ktoś wpodobnych warunkach zmuszony jest pracować pięć dni w tygodniu po osiem godzin w pewnym momencie zgłosi taką sytuację działowi BHP. A można było powyższego uniknąć tylko instalując kolejny przełącznik schodowy. Finansując ergonomię pamiętajmy także o efektywności, żeby po kilku tygodniach w naszym nowym, pięknym lokalu, nie trzeba było przeprowadzać gruntownego remontu elektryki.

Tags: światło, biurowiec, Urządzenia, sprzęty