Przyjście na świat smyka to piękny dzień i początek dość długiego urlopu wychowawczego

Posted on 14/01/2022 7:44am

Kilka lat temu polskie kobiety wywalczyły sobie, aby ich urlop wychowawczy trwał okrągły rok.


Każda matka potwierdzi, że pierwszy rok szkraba bywa kluczowy.
pożyczka
Author: Mark Hodson Photos
Source: http://www.flickr.com


Jest to okres, gdy niemowlak najbardziej potrzebuje jej ciepła i obecności.

Chcielibyśmy Cię zaprosić do równie ciekawych postów, które opracowaliśmy dla Ciebie z pasją. Więc kliknij stronę kadry i płace program i czytaj to, na co będziesz miał chęć.

I nie chodzi wyłącznie o mleko czy przebieranie, ale o tworzenie się silnej więzi, która będzie mogła zaważyć na całym jego życiu. W momencie rozpoczęcia urlopu niejedna świeżo upieczona mama rozmyśla już jedynie o swym maleństwie, ale przyjrzyjmy się temu, jak wygląda podstawa składek na urlopie wychowawczym. Składają się na nie rzecz jasna składki emerytalne (19,52%), rentowe (8%) i zdrowotne (9%). Istotne wydaje się być to, by mieć świadomość tego, że na ilość pieniędzy, które otrzymamy od ZUS na urlopie wychowawczym, spory wpływ ma to, jak wysokie były nasze wypłaty w okresie 12 miesięcy, które poprzedzały narodziny naszego smyka. Wysokość podstawy nie może przekraczać 60% sumy tamtych wynagrodzeń, ale nie powinna być też niższa niż 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia w Polsce, które oscyluje się obecnie na poziomie 2250 zł. Zatem w najczarniejszym scenariuszu otrzymamy 1687,50 zł. Nie są to zbyt duże kwoty, ale mało kto teraz zarabia najmniejszą krajową. Poza tym niektórym przysługuje jeszcze ekstra 620 zł z tytułu specjalnego zasiłku opiekuńczego.
Jeżeli dołączyć tę sumę do wypłaty męża, to okaże się, że możemy bez kłopotu dać sobie radę z wydatkami życia codziennego. Dzisiaj możemy także liczyć na dodatkowe środki z różnych państwowych programów.

Tags: cena, rok, składki, kraj