Odgromowa instalacja - bezpiecznie w czasie burzy.

Posted on 01/07/2020 8:00am

Nieomal każdy stawiający budynek zastanawia się, czy odgromowa instalacja będzie mu konieczna, czy może można z niej zrezygnować, skoro ryzyko trafienia pioruna jest tak małe.
Bo przecież grom "strzela" w najwyższy przedmiot odnajdujący się w otoczeniu. Czy to prawdziwość? I tutaj jesteśmy w błędzie, gdyż o ile prawdopodobieństwo wygranej w lotka da się porachować, to z możliwością trafienia pioruna już dużo trudniej (więcej pod tym adresem). I aczkolwiek prawo budowlane nie rozporządza wykonywania takiej instalacji w domach o wysokości poniżej 15 m, to nie warto kusić przeznaczenia. Istotnie wydatek 1,5 tys -3 tys. zł to mały procent całkowitych kosztów budowy domku, a zapewnia poczucie bezpieczeństwa a także beztroski sen, szczególnie kiedy na zewnątrz hula burza a także błyska, niczym w dyskotece. instalacje odgromowe posiadają nieskomplikowane zadanie – powinny przejąć na siebie energię rozładowania atmosferycznego po czym pewnie odprowadzić ją do gleby. Rozładowania atmosferyczne generują energię o olbrzymiej sile. Gdy energia ta nie zostanie odprowadzona do gleby, poprzez metalowy przewód połączony z instalacją odgromową, możesz spodziewać się zniszczenia domu, sprzętów podłączonych do napięcia, a nawet pożaru budynku. Nie warto zatem ryzykować, tym bardziej, że nie można mieć pewności, że błyskawica nie trafi w nasz domek lub (oprogramowanie dla transportu) jego okolice. Na takie ”niespodzianki” w największym stopniu jesteśmy narażeni w czasie wiosennych burz, i wtenczas, kiedy obiekt stoi na wzgórzu bądź w „szczerym polu”.

Jeżeli opisywany wątek Cię interesuje oraz poszukujesz więcej danych, to po przejściu na stronę www (http://a-pro.pl/uslugi-elektryczne/) odnajdziesz ich mnóstwo - będą one zbliżone tematycznie, ale równie ciekawe.

Warto wykonać także alarmy, dla bezpieczeństwa i ochrony domu (odsyłam do tej strony).


Sypialnia, łóżko Zanette
Author: Zanette
Source: Zanette


Dobrze zaprojektowana jak też poprawnie wykonana instalacja odgromowa chroni obiekt prawie w 100%.
O jej zrealizowaniu powinno się pomyśleć na początku budowy, gdyż pewne elementy, przykładowo uziom fundamentowy, należy wykonać w czasie budowy.

Tags: instalacje, sprzęt, prawo budowlane, plan, domu