Należy już od początku uczyć potomstwo oszczędzania

Posted on 19/06/2020 8:00am

Czy wiemy jak oszczędzać pieniądze?

Bardzo prosto, mając comiesięczny dopływ pieniędzy możemy się zapomnieć i zużywać wszystko co do grosza, od czasu do czasu na przedmioty zupełnie zbędne. Przez to należy dzieci już od maleńkości uczyć, że warto oszczędzać, że należy ciągle przemyśleć czy konkretny zakup jest potrzebny. Jeżeli wyuczymy je, by z każdego kieszonkowego, jakąś nawet niedużą cząstkę wkładały do skarbonki, to w dalszym życiu także będą umiały tak postępować, a co się z tym wiąże, będą posiadały wciąż odłożone jakieś pieniądze na tzw. czarną godzinę.

Pewnie że, żeby nauczyć dzieci takiego zachowania, najpierw samodzielnie powinniśmy tak postępować, ale czy wiemy jak to zrobić? Należy zwrócić uwagę na co zdajemy najwięcej pieniędzy i przemyśleć, czy rzeczywiście to wszystko jest nam niezbędne. Kiedy okaże się, że nie mamy szansy zrezygnować z konkretnych wydatków, to trzeba przeanalizować w jaki sposób je pomniejszyć, np. korzystając z różnych okazji w marketach, a oszczędzone pieniądze odłożyć na bok.

Gdzie przechowywać takie oszczędności?pieniądze od ręki
Author: Maik Meid
Source: http://www.flickr.com
Jeżeli wyćwiczymy w sobie przyzwyczajenie oszczędzania, to powinniśmy mieć takie miejsce, gdzie będziemy te pieniądze chować, tak by wciąż pojawiały się wszystkie razem.

Interesujący artykuł? Jeśli tak myślisz, kliknij bez wahania ten link, ponieważ w witrynie pit projekt, którą tu znajdziesz, też jest coś wartościowego!

Część ludzi przechowuje je w domu, w przysłowiowej skarpecie, mimo wszystko takie zachowanie wystawia nas na pokusę wyciągnięcia po te pieniądze, kiedy braknie nam troszeczkę do wymarzonej rzeczy, zamiast przeczekać, na odpowiedni czas, żeby ją kupić. Przez to odpowiednio schowane pieniądze wpłacać na odpowiednie konto np. jak bank BGŻ, wtenczas będziemy posiadali troszeczkę utrudniony do nich dostęp, a poza tym ich wyjęcie więcej niż raz w miesiącu powoduje utratę odsetek, więc będzie nas to przymuszało, do rzetelnego przeanalizowania, czy na pewno potrzebujemy te pieniądze, co może sprawić, że nie raz zrezygnujemy z ich podjęcia.


Mając oszczędności żyjemy spokojniej

Posiadając nawet niewielkie oszczędności, mamy szansę żyć spokojniej, gdyż będziemy posiadali gwarancję, że w ciężkiej sytuacji, mamy możliwość przez jakiś okres korzystać z tych zasobów, bez potrzeby zadłużania się u innych.

Podobał Ci się zaprezentowany post? Jeśli tak, poczytaj użyteczne zagadnienia, które z inspiracją omówiliśmy w najnowszym artykule.

Taka rezerwa ma szansę się przydać podczas choroby, utraty pracy, a jeżeli będziemy mieli odpowiednio sporo, to część z jej zasobów mamy szansę przeznaczyć na zasłużone wakacje.

Tags: pieniądze, oszczędzanie, skarbonka, zasób