Kim jest aktuariusz i w jakich miejscach jest zatrudniany?

Posted on 27/10/2021 7:07am

Zakłady ubezpieczeń mają obowiązek zatrudnić w swojej firmie aktuariusza. Wydawać by się mogło, że gdybyśmy pytali przechodniów, czym trudni się taka osoba, niewielka liczba osób znałaby odpowiedź. Nie jest to niepokojące, ponieważ w Polsce mało jest osób, które wykonują tę profesję. Warto więc przybliżyć sylwetkę aktuariusza.
kalkulator i monety
Author: reynermedia
Source: http://www.flickr.com
Aktuariusz stosuje matematykę w zakładach ubezpieczeniowych. Oblicza on wartość oraz ryzyko inwestycji, sprawdza jaka składka przypada na konkretnego klienta, biorąc pod uwagę wszelkie dostępne informacje. Dodatkowo ustala rezerwy finansowe na wypadek za wysokich zobowiązań. Usługi aktuarialne pomagają w tworzeniu rocznego raportu pokazującego stan portfela ubezpieczeń.

Kliknij ten link - ta wyczerpująca treść (https://psmtechnik.pl/pylony-i-tablice,9,pl) odkryje zupełnie nową porcję wiadomości na temat, który być może wydać Ci się warty zainteresowania!

Wykonują także wszelkie niezbędne analizy. Dlaczego zawód ten jest mniej znany? Przede wszystkim z powodu małej liczby ludzi wykonujących go. W Polsce jest jedynie kilkuset przedstawicieli. Można więc orzec, że jest to zawód elitarny. Jednak żadne towarzystwo ubezpieczeniowe nie może działać bez aktuariusza (dowiedz się więcej). Jest to zapisane w ustawie. Regulacje dotykają działalności jedynie w towarzystwach, dlatego też poza tą sferą jest ona dowolna.Żeby zostać aktuariuszem trzeba zdać egzamin przed Komisją Nadzoru Finansowego. Jeśli przebiegnie on pozytywnie, zdający zostaje wpisany do specjalnego rejestru. Oczywiście to nie jedyne wymagania, oprócz tego trzeba mieć wykształcenie wyższe, mieszkać na terenie Polski, nie być wcześniej karanym i mieć pełną zdolność do przeprowadzania czynności prawnych. Każdy aktuariusz musi mieć analityczny umysł i świetnie znać matematykę finansową. Aktuariusze są zatrudniani również jako konsultanci w dużych firmach, ponieważ ocena ryzyka jest ważna w każdym procesie decyzyjnym. Tak naprawdę osoba taka niezbędna jest w każdej działalności zajmującej się finansami, dla której ścisła analiza jest konieczna do prawidłowego funkcjonowania.

Laptop
Author: Highways Agency
Source: http://www.flickr.com
Aktualnie wszystko zmienia się niesamowicie szybko. Odpowiednie przewidywanie zmian i ich dobra analiza są dzisiaj kluczem do sukcesu. W związku z tym usługi aktuarialne są bardzo ważne. Rzecz w tym, żeby każda zmiana była przewidziana odpowiednio wcześniej, a działalność mogła się na nią przygotować. Nikt nie poradzi sobie z tym sprawniej niż osoba posiadająca analityczny umysł oraz odpowiednią wiedzę. Dlaczego aktuariusz jest niezbędny w zakładach ubezpieczeń? To proste. Za pomocą analizowania rynku może dokładnie określić, jakie składki powinny płacić dane jednostki, ocenia także ryzyko. Dzięki niemu wszystko jest zabezpieczone, a firma jest w stanie poradzić sobie w kryzysie. Takie przewidywanie jest bardzo ważne, dodatkowo podparte obliczeniami, dlatego też naprawdę warto im zaufać.

Tags: analiza, zakład ubezpieczeń, towarzystwo ubezpieczeniowe, ocena ryzyka