Jakich kontroli najbardziej obawiają się dyrektorzy większych oraz tych kilkuosobowych przedsiębiorstw działających na obszarze całego kraju

Posted on 04/11/2020 9:27am

Dyrektora mniejszej albo większej spółki można bez obaw porównać do dyrygenta, który dowodzi nawet kilkudziesięcioosobową grupą artystów. Jednak o ile maestro ma liczyć się z komentarzami audytorium i krytyków, o tyle przedsiębiorca głównie ma słuchać własnych klientów, jak również uważnym okiem kontrolować prowadzenie finansowej dokumentacji i w międzyczasie poza tym podglądać działania konkurencji.


księgowość
Source: pixabay
To właśnie ich odwiedzin właściciele firm boją się najbardziej.Rokrocznie wszystkie podmioty są zobowiązane do złożenia sprawozdania finansowego. Zazwyczaj to naprawdę ważne zadanie są zmuszone wykonać księgowe zatrudnione w danej spółce, a gotowy dokument zatwierdzają szefowie. Złożenie własnoręcznego podpisu zobowiązuje - każdy zwierzchnik tym samym stwierdza prawdziwość zawartych informacji. Oczywiście przedsiębiorca praktycznie nigdy nie może sprawdzić poprawności danych, zatem w czasie ewentualnej kontroli z pewnością będzie czuł się mało komfortowo. Dlatego niektórzy zarządcy przedsiębiorstw zlecają badanie sprawozdań finansowych fachowcom, a dokładniej np.

Masz ochotę zgłębić więcej na prezentowany temat? To bardzo dobrze, ponieważ pod linkiem workflow faktur znajdziesz interesujące informacje, które Cię wciągną.

biegłym rewidentom bądź księgowym z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem (więcej o badaniu sprawozdań finansowych) . Choć słowo audyt nie powinno kojarzyć się z surową kontrolą, to jednakże wizyta audytorów może przyprawić menadżerów o ból głowy i dodatkowo spędzić sen z powiek. Z tego powodu chyba każdy audyt bywa przeprowadzany w nerwowej atmosferze, nawet jeśli księgowość jest prowadzona w staranny sposób, a pracownicy z urzędu skarbowego nie mają jakichkolwiek powodów do wskazania nieprawidłowości - przecież audytor to raczej opiniodawca, który podsunie cenne porady.


rachunkowość
Tak czy inaczej, warto zastanowić się nad tym, by przeprowadzić przynajmniej audyt finansowy, czyli zadzwonić do rewidenta, żeby skontrolował poprawność opracowania rocznego sprawozdania (więcej o audycie finansowym). W istocie, to chyba niewielu właścicieli firm interesuje się księgami przychodów i rozchodów i pozostałymi, lecz równie ważnymi dokumentami, a dokładniej tym, czy są odpowiednio wypełniane. Ich działania zazwyczaj ograniczają się do zatrudnienia samodzielnej księgowej lub wpisania w wyszukiwarkę frazy usługi księgowe w Warszawie czy Opoczno. Natomiast najistotniejsze jest to, jakie dokładnie sumy zarabia ich prywatna firma.

Tags: firma, dokumentacja, Rachunkowość, menedżer, rewident