Jak wygląda budowa i jak funkcjonują panele LED, bardzo chętnie używane w wielu różnych zastosowaniach.

Posted on 09/01/2021 8:25am

Wiele osób wybierając się na jakąś sportową imprezę czy duży koncert chciałoby doskonale wszystko widzieć, co się będzie działo na boisku czy scenie. Do niedawna jeszcze, jeżeli miało się miejsce gdzieś w odległych rzędach, to średnio było to możliwe, ale dzisiaj nowoczesna elektronika przychodzi ze wsparciem dla fanów spragnionych dobrej rozrywki.


Zaczęto bowiem coraz szerzej wykorzystywać ekrany LED, które da się montować na taką wielkość, że bez problemów każdy będzie mógł zobaczyć emitowany na nich obraz z dowolnego miejsca na obiekcie (ekran led). Przez to zbliżenia, powtórki czy nawet cała transmisja danej imprezy jest możliwa do oglądnięcia przez wszystkich, a równocześnie będzie się czuć atmosferę i magię miejsca, gdzie wszystko się odbywa.

duży ekran LED
Author: Tom Page
Source: http://www.flickr.com
Hale oraz stadiony to tylko jedno z różnych sposobów wykorzystania tego typu ekranów, bardzo często widzi się je również w innych miejscach. Wykorzystując ich właściwości spotyka się je na przykład w systemach zarządzających komunikatami ulicznymi, zaczął je używać także reklamowy rynek, który bardzo szybko zaczął doceniać możliwości, jakie tego rodzaju ekrany dają.

Ekrany LED nie miałyby racji bytu bez zaawansowanej elektroniki, bo to ona właśnie stoi za ich parametrami. Stosuje się w nich bardzo wydajne, o dużej jasności wersje diod, przez co obraz jest doskonale widoczny nawet z daleka. Ogromnym plusem takich ekranów jest całkowita niezależność od rodzaju oświetlenia. Nie ma znaczenia, czy słońce świeci, czy też jest zupełnie ciemno, ekran w każdym przypadku będzie odpowiednio wyraźny i dobrze widoczny, jak więcej informacji.


Ta cecha przydaje się zwłaszcza, gdy urządzenie używane jest na zewnątrz, gdzie warunki szybko się niekiedy zmieniają. Każdy ekran LED złożony jest z ogromnej ilości małych punktów nazywanych pikselami. Każdym pikselem, analogicznie jak w monitorach czy telewizorach, można sterować oddzielnie, dzięki czemu powstaje żywy, dynamiczny obraz. Piksele złożone są z paru malutkich diod w kolorach czerwonym, zielonym i niebieskim, przez odpowiednie sterowanie natężeniem ich świecenia dostaje się ostateczną barwę, którą widzi odbiorca.

Tags: obraz, możliwości, odbiorca, wydajny