Jak wybierać obiektyw? Na co zwracać uwagę? Czy warty kupienia jest obiektyw stałoogniskowy?

Posted on 17/08/2021 9:03am

Spora liczba użytkowników aparatów z obiektywami wymiennymi, po określonym czasie zapoznawania się z kupionym sprzętem i dołączonym do niego obiektywem, zaczyna poszukiwanie czegoś zupełnie odmiennego, nowego, czasem niestandardowego. Dawniej w systemie fotografii analogowej nie było to wielki problemem, ponieważ nabywało się obiektyw, jaki jest właściwy do klatki filmowej 35 mm. W świecie zaś cyfrowa fotografia niedoświadczony amator fotografii może się łatwo zgubić. Jak więc dobrać najbardziej właściwy obiektyw?


Jednym z bardziej najbardziej istotnych parametrów obiektywu jest ogniskowa, ponieważ to ona określa zastosowanie. Podzielić więc można obiektywy na dwa typy, czyli obiektywy stałoogniskowe i zmiennoogniskowe, są często określane jako szkła typu “zoom” - dowiedź się więcej. Podczas kadrowania zdjęć należy mieć na uwadze, że głębia ostrości jest bezpośrednio uzależniona od ustawionej długości ogniskowej, co oznacza im dłuższa ogniskowa, tym bardziej znaczna będzie minimalna odległość ostrzenia, to oznacza, odległość, w której należy stanąć od fotografowanego obiektu, żeby najlepiej ustawić ostrość.

Prezentowany tekst wydaje się bardzo wciągający? Jeżeli tak, to sprawdź również pozostałe polecane warsztat dla dzieci treści, gdyż wydają się być tak samo interesujące i pochłoną Cię całkiem.

obiektyw
Author: Eugene Romanenko
Source: http://www.flickr.com


Obiektywy stałoogniskowe są mniej uniwersalne, niż obiektywy rodzaju jak zoom, lecz bardzo często oferują o wiele lepszą jakość obrazu. Umożliwiają również częściowo zmniejszyć niepożądane efekty na fotografiach, takiego rodzaju jak choćby abberacja chromatyczna, co znaczy kolorowe obramowania wokół silnie skontrastowanych elementów. Ogromną zaletą obiektywów stałoogniskowych jest jednocześnie maksymalny otwór względny, dzięki jakiemu można fotografować w bardziej niesprzyjających warunkach oświetleniowych, a jednocześnie uzyskać płytszą głębię ostrości - rób dobre zdjęcia. Ciekawe i godne polecenia są jednocześnie obiektywy stałoogniskowe szerokokątne. Zaliczyć do nich można szkła z dużym kątem widzenia, które rejestrują bardziej znaczną część sceny.


Obiektywem takiego typu określamy konstrukcje o ogniskowej mniejszej niż 35 mm.. Najbardziej istotnym wykorzystaniem takich szkieł jest fotografia wnętrz a także ujęcia krajobrazowe. W przypadku tej pierwszej konieczne jest, ażeby obiektyw posiadał niewielką min. odległość ostrzenia
od fotografowanych obiektów. Najkorzystniej tego typu obiektywy nabywać w fachowych sklepach, na szczęście bardzo dużo ich powstało ostatnimi czasy, a zwłaszcza Szczecin jest godny uwagi.

Tags: fotografia, ostrość, cyfrowa fotografia