W jaki sposób informacje o konsumentach gromadzą niewielkie przedsiębiorstwa, a jak z takim samym zadaniem radzą sobie wielkie korporacje

Posted on 24/08/2021 1:46pm

Kiedy kupujemy w sklepie dany towar, to zdarza się, że czasami do naszych dłoni trafia również blankiet, w którym mamy wpisać swoje dane. W taki sposób firmy gromadzą informacje o swoich klientach i ich preferencjach zakupowych.


Następnie zebrane dane zostaną użyte w celach marketingowych. Taka, coraz bardziej popularna praktyka, doczekała się już osobnej nazwy - marketing baz danych jest pojęciem znanym tak studentom, jak i menedżerom.

Dzięki internetowi możliwa jest bardzo szybka i sprawna komunikacja. Nie są konieczne listy czy znaczki, co w znacznym stopniu upraszcza kontakty z klientem.

Zaintrygował Cię ten post i chcesz odnaleźć podobne teksty? Kliknij zatem ten link i sprawdź więcej porad w serwisie (http://autopietrzak.pl/cms/dzial/62/dostawcy).

Wystarczy tylko opracować tekst maila, a później rozesłać ofertę. Jednak trzeba pamiętać o tym, aby trafiła ona do właściwych adresatów, czyli tych, którzy faktycznie będą zainteresowani konkretnym towarem albo usługą. Trudno, aby samotna pani po czterdziestce zapragnęła kupić tonik do cery trądzikowej.

baza danych
Author: labormikro
Source: http://www.flickr.com
Nieduże spółki prowadzą bazy w dość prymitywny sposób - dla przykładu, w Excelu powstaje dokument, który zbiera podstawowe dane o konsumentach, a także ich adresy mailowe. Dodatkowo asystentki są napominane, żeby obok imienia oraz nazwiska wpisywać także niezwykle osobiste informacje, uzyskane podczas telefonicznych rozmów. I jeśli dowiedzą się, że klientka niedawno urodziła dziecko, to kolejną rozmowę mogą zacząć od pytania, jak rozwija się córka - takie zachowania bywają bardzo pozytywnie odbierane.
Zupełnie inaczej taki temat trzeba byłoby przedstawić biorąc pod uwagę wielkie korporacje. Tutaj wspomniane muszą być bez przerwy porządkowane - standaryzacja danych bywa bardzo potrzebna, ponieważ w przeciwnym razie korzystanie z baz nie ma jakiegokolwiek sensu. Jeżeli np. wpisy będą się duplikować, to do jednego odbiorcy trafią dwie przesyłki, co w przypadku tradycyjnej korespondencji będzie prawdziwą rozrzutnością firmowych pieniędzy.


Regularna Standaryzacja danych jest zatem obligatoryjna dla tych instytucji, które parę lat wcale nie aktualizowały bądź nie porządkowały danych o swoich klientach. Takie zadania można rzecz jasna polecić pracownikom etatowym, ale wydaje się, że takie wyjście z sytuacji najprawdopodobniej nie zda egzaminu. Z tak postawionym zadaniem poradzą sobie bardzo dobrze tylko osoby zatrudnione w spółkach, które tworzą różnego rodzaju bazy danych. Dodatkowo można także skorzystać z pozostałych usług, takich jak na przykład archiwizacja danych albo ich segmentacja - DCN. Bądź co bądź, podjęcie konkretnych działań jest o tyle ważne, że za kilka miesięcy przyczyni się do wymiernego wzrostu dochodów.

Tags: archiwum, dochód, standard danych