W jaki sposób informacje o konsumentach gromadzą niewielkie przedsiębiorstwa, a jak z takim samym zadaniem radzą sobie wielkie korporacje

Posted on 29/08/2018 6:09pm

Kiedy kupujemy w sklepie dany towar, to zdarza się, że czasami do naszych dłoni trafia również blankiet, w którym mamy wpisać swoje dane. W taki sposób firmy gromadzą informacje o swoich klientach i ich preferencjach zakupowych.
Następnie zebrane dane zostaną użyte w celach marketingowych. Taka, coraz bardziej popularna praktyka, doczekała się już osobnej nazwy - marketing baz danych jest pojęciem znanym tak studentom, jak i menedżerom.

Dzięki internetowi możliwa jest bardzo szybka i sprawna komunikacja. Nie są konieczne listy czy znaczki, co w znacznym stopniu upraszcza kontakty z klientem. Wystarczy tylko opracować tekst maila, a później rozesłać ofertę. Jednak trzeba pamiętać o tym, aby trafiła ona do właściwych adresatów, czyli tych, którzy faktycznie będą zainteresowani konkretnym towarem albo usługą. Trudno, aby samotna pani po czterdziestce zapragnęła kupić tonik do cery trądzikowej.baza danych
Author: labormikro
Source: http://www.flickr.com
Nieduże spółki prowadzą bazy w dość prymitywny sposób - dla przykładu, w Excelu powstaje dokument, który zbiera podstawowe dane o konsumentach, a także ich adresy mailowe. Dodatkowo asystentki są napominane, żeby obok imienia oraz nazwiska wpisywać także niezwykle osobiste informacje, uzyskane podczas telefonicznych rozmów. I jeśli dowiedzą się, że klientka niedawno urodziła dziecko, to kolejną rozmowę mogą zacząć od pytania, jak rozwija się córka - takie zachowania bywają bardzo pozytywnie odbierane.Zupełnie inaczej taki temat trzeba byłoby przedstawić biorąc pod uwagę wielkie korporacje. Tutaj wspomniane muszą być bez przerwy porządkowane - standaryzacja danych bywa bardzo potrzebna, ponieważ w przeciwnym razie korzystanie z baz nie ma jakiegokolwiek sensu. Jeżeli np. wpisy będą się duplikować, to do jednego odbiorcy trafią dwie przesyłki, co w przypadku tradycyjnej korespondencji będzie prawdziwą rozrzutnością firmowych pieniędzy.


Regularna Standaryzacja danych jest zatem obligatoryjna dla tych instytucji, które parę lat wcale nie aktualizowały bądź nie porządkowały danych o swoich klientach. Takie zadania można rzecz jasna polecić pracownikom etatowym, ale wydaje się, że takie wyjście z sytuacji najprawdopodobniej nie zda egzaminu. Z tak postawionym zadaniem poradzą sobie bardzo dobrze tylko osoby zatrudnione w spółkach, które tworzą różnego rodzaju bazy danych. Dodatkowo można także skorzystać z pozostałych usług, takich jak na przykład archiwizacja danych albo ich segmentacja - DCN. Bądź co bądź, podjęcie konkretnych działań jest o tyle ważne, że za kilka miesięcy przyczyni się do wymiernego wzrostu dochodów.

Tags: archiwum, dochód, standard danych