Czym jest awaryjne oświetlenie, jaką rolę pełni i jak jest ona projektowana.

Posted on 07/10/2019 1:21am

W różnego rodzaju budynkach i obiektach niezwykle istotną rzeczą jest bezpieczeństwo. Między innymi spory nacisk kładzie się na zabezpieczenie przeciwpożarowe, oraz dobre oznaczenie dróg ewakuacyjnych.


Jednym z ważniejszych elementów przy takiej ochronie jest awaryjne oświetlenie, po niemiecku znane jako sicherheitsbeleuchtung. Mimo że najczęściej nie jest widoczne, to spełnia niezwykle ważną rolę, jeżeli coś dzieje. Jego głównym zadaniem będzie zapewnienie odpowiedniej widoczności we wnętrzu w sytuacji, jak coś będzie się działo z głównym zasilaniem. A taka sytuacja może mieć miejsce przykładowo przy pożarze, gdy często odcięcie prądu jest jedną z pierwszych rzeczy jaką się robi. Lecz takie awaryjne oświetlenie może się również przydać w sytuacjach, kiedy z jakiś innych powodów główne zasilanie zostaje odłączone.
oferta
Author: Liebherr
Source: Liebherr


Przepisy określają dość szczegółowo, jaką specyfikację powinno mieć takie zasilanie, i każdy notbeleuchtung hersteller, to znaczy jego producent musi się ich trzymać. Zasilanie awaryjne w oparciu o te przepisy podzielić można na trzy najważniejsze rodzaje, to znaczy oświetlenie drogi awaryjnej, otwartej strefy i strefy wysokiego ryzyka. Instalacja tego typu zostać musi zrealizowanaprzez osoby mające niezbędne uprawnienia, a jej dopuszczenie do użytku uwarunkowane jest przeprowadzeniem odpowiednich testów.


Poza tym co jakiś czas musi ona przejść badania kontrolne, podczas których jest dokładnie sprawdzana. Przy jej projekcie warto współpracować z osobą od zabezpieczeń przeciwpożarowych, przez co wszystko stanowić będzie jedną spójną całość.

Tags: rzeczy, wagi, element