Czy naprawa urządzeń RTV lub AGD musi być trudna?

Posted on 02/06/2020 8:24am

Wielu zapaleńców sprzętu muzycznego wraca do urządzeń stworzonych w latach 70 bądź 80 minionego stulecia. Był to okres bardzo szybkiego rozwoju wzmacniaczy audio i odtwarzaczy płyt analogowych. Na dzień dzisiejszy na giełdach i w internecie można kupić niewątpliwe perełki z tamtego okresu, za nieduże sumy.

Zestaw kina domowego marki Philips
Author: Philips
Source: Philips
Niestety, sprzęt elektroniczny z biegiem lat ulega degradacji – rezystory nie mają już swoich właściwości, kondensatory są uszkodzone a transformatory skorodowane. Na szczęście reperacja tego rodzaju sprzętu nie należy do kłopotliwych i wielu miłośników oryginalnego brzmienia robi to własnoręcznie, korzystając z materiałów dostępnych w sklepach i internecie.Wzmacniacze muzyczneWzmacniacz to urządzenie, wzmacniające sygnał biorący się z urządzeń (gramofon, odtwarzacz CD, magnetofon itp.) i później przenosi go na zestaw głośnikowy. Wzmacniacze działają w dużym obciążeniu, co oznacza że po kilkunastu latach eksploatacji taki sprzęt może być już w dużym stopniu zużyty i może wymagać renowacji. Naprawa wzmacniaczy audio polega zwykle na wymianie wszystkich tranzystorów, oporników i pozostałych drobnych części elektronicznych, oraz na usunięciu zanieczyszczeń z płytki drukowanej. Części zamienne można dostać w każdym sklepie elektronicznym, ich listę można znaleźć w instrukcjach serwisowych, które dostępne są na forach miłośników takich urządzeń, np. tu zamówisz niezbędne elementy do naprawy: części wymienne North.pl.

GramofonyGramofon jest nieskomplikowanym przyrządem przetwarzającym analogowy sygnał z płyty gramofonowej na impuls elektryczny, który później jest dostarczany do wzmacniacza. Obecnie sprzedaje się niewiele tego typu urządzeń, toteż ich ceny są raczej wysokie. Amatorzy czarnej płyty nierzadko decydują się więc na kupno wiekowego urządzenia, wymagającego jedynie małej naprawy. Najczęstszym problemem występującym w starych gramofonach jest zużyta igła. Na szczęście, na stronach internetowych można znaleźć igły gramofonowe (tu zamówisz: gramofonowe igły w sklepie North) do praktycznie każdego modelu wkładki gramofonowej, jakie były wykorzystywane w popularnych modelach. Należy mieć jednak na uwadze, że igła gramofonu jest wykonana z diamentu i jest jedną z najbardziej kosztownych części całego gramofonu. Urządzenie może wymagać ponadto odpowiedniego ustawienia i wymiany paska napędowego. Są to jednak proste czynności, jakie krok po kroku są zilustrowane w internecie.

Tags: Elektronika, audio, gramofon, sklepy, części, sprzęty, wzmacniacze