Co w laboratorium naukowym umieć winnaś, a o czymże się zapomina? Klik!

Posted on 25/09/2019 10:01am

Mało kto spośród nas ma świadomość, jak zaawansowane technologicznie są obecnie pracownie, w których trzymane są na przykład części tkanek ludzkich lub prowadzone są badania nad kosmetykami czy medykamentami.
monitoring
Author: rafael parr
Source: http://www.flickr.com


Warto sobie uprzytomnić, że laboratorium to nie jedynie szklane probówki i pipety, a pracujące tam osoby muszą mieć rozeznanie nie tylko w dziedzinie chemii bądź mikrobiologii.


technologia
Author: Kārlis Dambrāns
Source: http://www.flickr.com


Jednym z fundamentalnych elementów używanych w takich placówkach jest ciekły azot. Ze względu na jego małą temperaturę wrzenia (aż -195,8 st. Celsjusza!) jest świetny do obniżania temperatury mieszanek lub jako faktor termostatyczny. Taka temperatura oznacza jednak, że do przechowywania go konieczne są szczególne naczynia. Zbiornik na ciekły azot zwany jest czasem także zbiornikiem Dewara (od nazwiska jego wynalazcy) - polecana strona. Pojemniki takie są wykonane z stali i wyposażone w odpowiednie systemy zabezpieczające. Strach pomyśleć, co by się stało, jeśliby PRacownik laboratorium wylał na siebie znaczną ilość takiej substancji. Płynny azot jest oczywiście stosowany w lecznictwie np. do wymrażania zmian skórnych, jednak we wszystkich przypadkach dzieje się to pod rygorystyczną pieczą. Niekontrolowany wyciek azotu może być bardzo niebezpieczny.


Poza takimi pojemnikami pracownia musi rozporządzać także przeróżnymi urządzeniami, dającymi możliwość regulować na przykład napięcie elektryczne. Do tego celu stosowny jest autotransformator, jaki pozwala przykładowo zredukować napięcie z sieci zasilania i zaadaptować je do potrzeb danego sprzętu - www.
Ma to szczególne znaczenie, jeżeli laboratorium działa na sprzęcie z USA, jaki czasami oczekuje takich przemian.


Jak widać, pracownik laboratorium naukowego musi mieć dużą wiedzę nie wyłącznie ze swojego poletka, lecz także z innych nauk przyrodniczych.

Tags: temperatura, PRacownik, człowiek, Bor